Elysia xfilter a xpressor: Neuvěřitelně “malí”, velcí pomocníci 

02.03.2019

Článek publikovaný v Magazínu stránek Disk.cz

Zeptali jsme se skladatele, producenta a majitele nahrávacího studia ProRecords Martina Hájka, co říká na německou značku Elysia. K čemu využívá jejich produkty, jak je s nimi spokojen a kam tyto malé poklady umístil?

Po letech softwarového mixu a másteringu za pomoci pluginů jsem zatoužil opět po "železe".

Sáhl jsem po Německé značce Elysia. Velice mě překvapila možnost koupit si to nejlepší na trhu za poměrně rozumnou cenu ve velikosti API 500. Od Elysia jsem si zakoupil XFiltera XPressor. Neuvěřitelně "malí", velcí pomocníci. Řeším tím dvě věci. Jednak je používám jako v podstatě Channel Strip už na náběru instrumentů (bicí, basa, kytary, klávesy) a dalších, nebo si tím proženu již hotovou stopu, kterou si chci upravit a nechci být limitován pluginy a počítačem. A pak také ve fázi másteringu. Tady se mě Elysia osvědčila nejvíc. Oba přístroje mi umožní jak velice jemné doladění už stávajících smíchaných tracků (celého songu), tak razantní zásah s poměrně velkou kreativitou úpravy výsledného zvuku.

Baví mě to...

Moc mě baví kvalita, preciznost a už zmíněná kreativita kterou Elysia u těchto dvou strojů nabízí. Těším se, až se mi dostanou do rukou další moduly Elysia Karacter, Nvelope a Mic preamp Skulpter.

A kam s tím?

Když už jsem se rozhodl pořídit si do studia mašinky ve velikosti API 500, prvním krokem bylo zakoupit solidní základnu, rack. Hudební trh jich nabízí desítky. Mě zaujaly nejen základny pro a komponenty pro tuto řadu, ale i samotné komponenty značky Heritage Audio. Firma nabízí základny od čtyř slotů s možností umístění do "velkého racku" , až po základnu, rack se Summing mixem. Já jsem hledal co největší počet slotů bez jakéhokoliv nadstandardního vybavení. Na doporučení DISKu jsem tedy zvolil model Heritage Audio OST-10. Externí napájení s indikací stavu na přední straně a na zadní straně XLR konektory vstupů a výstupů. Vše si pečuji externě, takže není třeba platit za žádné další funkce. Takže cena je příznivá a dostupná pro každého. Žádné zbytečnosti, žádné peníze navíc. Jednoznačně - doporučuji Heritage Adio OST-10.


Martin Hájek
moderátor, dj, skladatel, producent a majitel nahrávacího studia Prorecords
www.prorecords.cz