Nord Lead A1

27.03.2018

Tak jsem po čase zase zatoužil po železe.
Virtuály jsou super, ale občas člověk potřebuje sáhnout po knoflíku. Dlouho jsem hledal a nemohl se rozhodnout. Nakonec padla volba na zemi ,kde mají letitou zkušenost nejen s krabicema ze kterých pak, když návod dá, složíte i obývací stěnu, ale sídlí tady taky firma Clavia. Ta po celé řadě "synťáků" představuje nový přírůstek do rodiny syntezátorů - virtuálně analogový modelingový syntezátor Nord Lead A1. Původně jsem chtěl Nord Lead 4, ale ukázalo se, že je to vlastně totéž, akorát to má míň kroutítek. Rozdíl jsem spatřil hlavně v použití. Když budete chtít vyrazit zahrál s kapelou, pak je 4 s klapkama dobrá volba. ale když si sednete do studia a máte čas a hlavně vše můžete dopoladit počítačem, pak nepotřebujete tak velkou mašinu. A1 má všechno a přitom rozdíl v ceně je dost zásadní a ještě ve chvíli kdy narazíte na akci. Původně jsem si myslel, že akce se týkají jen mouky, mlíka a vybraného druhu alkoholu, ale neni tomu tak :-) Když to budete sledovat, jde to až do tisíců.
Ale zpátky kčerveno šedivé krabičce. Součastí balení Lead A1 je i software Nord Sound Manager pro OS X i Windows. V tomto jednoduchém programu si můžete upravovat názvy zvuků, měnit jejich pořadí, zálohovat či znovu vyvolávat nastavení celého nástroje.
K dispozici je 8 bank po 50 přednastavení. V Módu performance je jich 4x50. Taky dobrý. Efekty : Flanger, Phaser, Ring Modulation, Chorus, Ensemble, Drive Delay s funkcí tap tempo, 4 levely feedbacku, ping-pong, dry/wet mix. Delay rate lze synchronizovat s Master Clock. Reverb (Room, Stage 1, Stage 2, Hall 1, Hall 2), takže taky dobrý. Ale to jsou jen data, která opět naleznete na stránkách výrobce nebo prodejce. Takže můj pocit je, že zase mám s čím kroutit a ještě k tomu to má výsledek. Je ,to synth, který se prosadí. Když chcete aby vám zvuky nedělaly jen výplň v nahrávce, ale taky se trochu předvedly, tak doporučuju.
Martin